Wednesday, March 15, 2017


This is my 1st ever Pi Day Celebration. Today my 6th graders will be hearing the word Pi, possibly for the 1st time. Though Pi is not actually part of our content I am going to associate it with our activities for the day.

We are currently studying ratios so everything we do today will relate back to ratios and rates.

I love "Noticing Activities" students are always right, no matter what answer they give it is always correct.
-students told me all kinds of things like: it looks like a Chinese symbol, looks like it a T and a backwards J, looks similar to the paragraph symbol, etc.
-a few students knew that this was the symbol for Pi and knew that is represents 3.14
-1 student knew it was Pi Day before school started.

-Students were asked to create a rate from the data shown.
-Students were asked to then find the unit rate.
-We then discussed what we could do with the information they came up with. They said figure out how much it would cost to buy 2 boxes, 4 boxes, 12 boxes, then someone asked if we could use the information to figure out how much 1 moon pie cost.
-We figured out what 1 moon pie cost and then talked about why that is important to a shopper.

-Students were asked to create a rate from the data shown.
-Students were asked to find the unit rate.
-Students then determined what 1 roll of smarties cost. ($0.05)
-Students then determined that 1 piece of smarties candy costs $0.003 (what hard for them to picture

Students were then give a package of smarties, asked to sort them out by color and then fill out the worksheet.

-Students sorted their smarties and then wrote the ratio, fraction, decimal, and percent.

No comments:

Post a Comment